KONYA MERAM İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN SORUNLARI ve ÇÖZÜM YOLLARI KONUŞULDU

  Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Meram Rehberlik ve Araştırma Merkezince, Uluslararası Gençlik Merkezi konferans salonunda Meram ilçesinde görev yapan Rehber Öğretmenlere “Kadına Yönelik Şiddette Farkındalık” programı gerçekleştirildi.
KADIN SORUNLARI ve ÇÖZÜM YOLLARI KONUŞULDU

 

 

Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ali KABAN’ın açılış konuşması ile başlayan programa, Konya Barosu Kadınlar Komisyonu Başkanı Avukat Ayşe İşleyici, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığından Sosyolog Fadimana ÖZKILIÇ, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele biriminden Polis Memuru Yücel KIR panelist olarak katılmıştır.

Kadın sorunlarının ve çözüm yollarının konuşulduğu programda Meram Belediye Başkanı Fatma TORU’nun “Kadınlar Günü” kutlama mesajının okunmasının ardından açılış konuşması yapan Dursun Ali KABAN; yaradılışımız ve inancımızın gereği şiddetin her türüne karşı olduklarını dile getirdi. Kadına karşı şiddetle mücadelede eğitimin çok önemli olduğunu, bu bağlamda şiddete sıfır tolerans anlayışının gün geçtikçe daha çok benimsendiğini ifade etti. Bu nedenle katılımcı rehber öğretmenlerin bu konuda sorunlarla ilk karşılaşan meslek elemanları olarak topluma önemli hizmetler sunduklarını belirtti.

Ardından Meram RAM Müdürü Mustafa DURLANIK moderatörlüğünde panel yapıldı. Mustafa DURLANIK da bu anlamlı günde meslektaşlarıyla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek katılımcılara ve panelistlere teşekkür etti. Bu tür çalışmalarla toplumsal farkındalığın ve bilginin artacağını belirtti.

Avukat Ayşe İŞLEYİCİ, şiddet ve türlerine karşı hukuksal mevcut durum, yasalar çerçevesinde kadın sorunları ve kadın hakları konusunda bilgiler verdi. Şiddete uğrayan her kadına devletin baro vasıtasıyla savunma hizmeti sunduğunu ve hakkını arama konusunda destek verdiğini ifade etti. Polis Memuru Yücel KIR ise adli olaylarda karşılaştıkları sorunlarda ve güvenlik konusunda kadınlara verilen destekten bahsetti. KIR ayrıca kadınlar arasındaki dayanışma ve paylaşımın şiddetle mücadelede en önemli ihtiyaç olduğunu vurguladı. Sosyolog Fadimana ÖZKILIÇ ise kadınların yaşadığı sorunlarda kurumsal olarak verdikleri destek hizmetler ve aldıkları tedbir uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Tüm katılımcılara karanfil takdim edilen programda, dinleyici sorularının cevaplandırılmasının ardından ikram bölümündeki karşılıklı istişarelerle sonlandırıldı.

 

10-03-201710-03-201710-03-201710-03-201710-03-201710-03-2017

SAHİBATA Mah. MİMAR MUZAFFER Cad. No. 10 MERAM / KONYA - 90 (332) 353 31 6869

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.