KONYA MERAM İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Konya’dan Selçuk Karpuz Cern Gezisine Katıldı

Konya’dan Selçuk Karpuz Cern Gezisine Katıldı

KONYA’DAN SELÇUK KARPUZ CERN GEZİSİNE KATILDI

İsviçre´nin Cenevre kentinde bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı CERN’de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) 25-30 Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleşen Türk Öğretmen Programına Meram Mehmet Beğen Ortaokulu’ndan Fen Bilgisi Öğretmeni Selçuk KAPUZ katıldı.

Eğitimlerde parçacık fiziği hakkında temel bilgileri, bu alanda yapılan çalışmaları, ATLAS, CMS, CAST gibi deney merkezlerine geziler yaparak yerinde görme ve CERN’de cevap aranan sorularla ilgili en yetkili uzmanlardan bilgi alma şansımız oldu. Ayrıca CERN’de bulunan araştırmacı Prof. Dr. Samim ERHAN gibi Türk bilim adamları ile de tanışma fırsatımız oldu. Bu eğitim, Öğretmenlerin öğrencilerini bilimsel çalışmalara teşvik etmeleri, rehberlik etmeleri, CERN de gerçekleşen bilimsel ilerlemeleri hakkında güncel bilgilere sahip olmaları ve bilimi üretildiği yerde keşfetmeleri açısından oldukça önemlidir.

 

CERN-  İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN´in günümüzde 21 tam üyesi ve Türkiye´nin de aralarında bulunduğu 3 ortak üyesi vardır. En son maddeye kütle kazandıran Higgs parçacığı ve 2013 Nobel Fizik Ödülü ile gündemde olan CERN, 61 yıllık geçmişinde pek çok buluş ve yeniliği hayatımıza kazandırmıştır.

SAHİBATA Mah. MİMAR MUZAFFER Cad. No. 10 MERAM / KONYA - 90 (332) 353 31 6869

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.